Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svatá Lucie je historicky doloženou osobností, která zemřela mučednickou smrtí. Narodila se v Syrakusách kolem roku 286 – přesně půl tisíciletí po Archimédovi, který Syrakusám svými vynálezy pomáhal proti útočícím Římanům a mečem ho proklál římský voják, jemuž vědec řekl: „Člověče, jdi od mých obrazců!“

Lucie už jako dítě složila slib věčné čistoty, o to víc trpěla, že jí matka vybrala manžela a navíc pohana. Když matka těžce onemocněla, poradila jí Lucie, aby navštívila v Katalánii hrob sv. Agáty. Matka se skutečně uzdravila a slíbila Lucii, že jí splní každé přání. Souhlasila i s její touhou nevdát se a žít zdrženlivý panenský život, sloužit Bohu.

Ženich už tak smířlivý nebyl a udal ji u císaře Diokleciána. Dívka byla římskými okupanty zatčena a krutě mučena, ale nezlomili ji. Přišel záludný trest: bude sloužit v nevěstinci a odveze ji tam volský potah. Stal se však zázrak, ani voli ani vojáci s vozem nepohnuli. Rozzuření Římané polili Lucii vařícím olejem – ani trochu jí neublížil. Až kat byl úspěšný, probodl jí hrdlo dýkou. 13. prosince 304.

Už v byzantské době se nad jejím hrobem tyčil kostel, který po různých úpravách stojí v Syrakusách dodnes. A slavnou píseň „Santa Lucia“ zná celý svět. Jméno světice má původ v latinském „lux“ = světlo, proto je pro Skandinávce 13. prosinec „Svátkem světel“. V lidových tradicích tam chodí Lucie od domu k domu a na hlavě má korunu se svíčkami. Zpívá a dává naději, že se zas vrátí světlo.

U nás přináší Lucie čistotu. Třeba na Hané nosila koště a vymetala všechny kouty, aby bylo v domácnostech čisto. Ale spíš v průvodu masek strašila jako tajemná bytost. Však se věřilo, že je ochránkyní proti čarodějnictví, proto si ji považovali zejména Valaši, kteří měli 13. prosinec za den sletu čarodějníků a čarodějnic na Radhošti.

Svatá Lucie je patronkou mnoha: kajících se nevěstek, sedláků, sklářů, sedlářů, krejčích a švadlen, tkalců, nožířů, kočích, písařů, notářů, vrátných, školníků, v Anglii dokonce spisovatelů (psal pod její patronací Charles Dickens?). A pomáhá proti nemocem očí, bolestem v krku, infekcím, krvácení a úplavici.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář